Čínsky lockdown – nové logistické výzvy na obzore?

Quick News

Politika nulovej tolerancie COVIDu v Číne sa s najväčšou pravdepodobnosťou premietne do ďalšej zhoršenej situácii v preprave.

V karanténe sa ocitlo vyše 370 miliónov obyvateľov, čo predstavuje výraznú pracovnú silu. To má za následok výpadky vo výrobe, výpadky v operácieschopnosti prístavov a terminálov. Tieto výpadky sa prejavujú v globálnom dodávateľskom reťazci už teraz. Mnohí dodávatelia uzavreli výrobu úplne (napr. Pegattron Corp., ktorý skladá Iphony, alebo Rheinzink, nemecký výrobca zinkových konštrukčných materiálov oznámil nulové predaje počas apríla a mája),  alebo pracujú v obmedzenom režime (napr. Foxconn Interconnect Technology pracuje len na 60%, čo bude mať výrazný vplyv na globálne subdodávky.

 Kamiónová preprava utrpela veľké škody – okrem obrovského nárastu času dodania napr. cesta z provincie Shandong do Shanghaia zdražela takmer štvornásobne zo 7000 yanov na 30 000 yuanov.

 Námorná preprava je rovnako v nelichotivej situácii. Počet kontajnerových plavidiel čakajúcich pri Shanghai (najvyťaženejší prístav na svete) sa od začiatku apríla viac než zdvojnásobil na počet 118, čo predstavuje trojnásobný nárast oproti minulému roku. Operácieschopnosť prístavu sa znížila na 30% capacity. To zrejme bude mať globálne následky, nakoľko Shanghajský prístav expeduje zhruba 20% čínskeho exportu. Mærsk, druhý najvačší lodiar na svete už pozastavil bookingy v Shanghajskom prístave na chladené kontajnery, niektoré typy plynov a horľaviny.

Forwarderi sa snažia zabezepčiť alternatívne cesty, napr. cez prístavy v Xiamene, Shenzene, Ningbe apod., tieto prístavy však začínajú mať sami problémy s preťaženosťou.

 Výsledkom týchto opatrení, a výpadky vo výrobe a pokles operácieschopnosti prístavov bude s najväčšou pravdepodobnosťou mať za následok ešte dlhšie dodacie lehoty a prepravné ceny.

Spravte správny krok vpred

Služba ImportServis.sk vznikla v roku 2017, kedy sme sa rozhodli zúročiť naše skúsenosti s výrobou a dovozom tovaru z Číny a ponúknuť naše skúsenosti každému, kto má o výrobu a dovoz z Číny záujem

Spravte správny krok vpred

Služba ImportServis.sk vznikla v roku 2017, kedy sme sa rozhodli zúročiť naše skúsenosti s výrobou a dovozom tovaru z Číny a ponúknuť naše skúsenosti každému, kto má o výrobu a dovoz z Číny záujem

Copyright © 2024 Shipi s.r.o.