OZNAM PRE KLIENTOV – Blížiace sa sviatky a výluky vo výrobe

Ako obchodovať s Čínou

Na Slovensku máme ešte len sychravú jeseň, no radi by sme dali do pozornosti blížiace sa sviatky, najmä Čínsky nový rok, nakoľko to pomerne výrazne ovplyvní čas výroby a najmä dodania tovaru.

 

Do konca nášho kalendárneho roka nás čakajú tri dátumy, kedy môže výroba v Číne fungovať v obmedzenom režime.

Jedná sa o dátumy 8.Novembra, 22. a 25 Decembra. Nakoľko sa jedná o jednodňové sviatky, a dva posledne menované kolidujú s našimi Vianocami, nebude sa jednať o výrazný zásah do výroby, alebo dátumu dodania Vášho tovaru.

 

Začiatkom roka 2020 bude však situácia iná – 1. a 2. januára bude výroba v obmedzenom režime. Následne, koncom januára bude prebiehať Čínsky nový rok

Nakoľko sa dátum vypočítava na základe lunárneho kalendára, dátum tohto sviatku sa každý rok mení (minulý rok napr. začínal 5. februára), vždy sa však koná medzi 21. januárom a 20. februárom.

Čínsky nový rok vychádza v roku 2020 na 24. až 8. februára. Reálne treba rátať ešte s jedným nasledujúcim týždňom, kedy sa drvivá väčšina prevádzok uzavrie.

 

Prečo Vám to spomíname v októbri?

Najmä kvôli plánovaniu. Treba totiž počítať najprv so všeobecným obchodným útlmom u nás počas decembra a začiatkom januára. Následne prichádza Čínsky nový rok.

Pokiaľ teda plánujete vyrábať a dovážať z Číny, treba túto výluku mať na pamäti, a pokiaľ možno, objednávky uzatvárať do prvej polovice decembra – treba totiž ešte počítať s výrobným časom. Aby sa náhodou nestalo, že vyrobený tovar sa zasekne niekde v čínskom prístave.

 

Naše odporúčanie: pokiaľ možno, uzavrieť záväzné objednávky najneskôr začiatkom decembra.

 

 

Zaujímavosti o Čínskom novom roku:

 

  • Čínsky nový rok, oficiálne nazývaný „Jarný festival“ (Spring Festival), predstavuje v čínskej kultúre akýsi nový začiatok – ľudia vítajú jar, oslavujú nové, čerstvé  začiatky. Modlia sa k božstvu, aby bola toho roku dobrá úroda, ale taktiež k svojim predkom. Pre čínanov predstavuje zďaleka najvýznamnejší sviatok v roku.
  • Čínania počas tohto sviatku v jeden deň spotrebujú najviac pyrotechniky na svete. Pôvod tohto zvyku leží v starej báji, kedy sa monštrum Nian zobudilo vo večer nového roku. Všetci sa pred ním ukrývali, až na jednoho chlapca, ktorý monštrum zahnal delobuchom. Deň na to ľudia oslavovali ďalšími delobuchmi, z čoho sa stala neodmysliteľná súčasť folklóru.
  • Počas tohto sviatku prichádza celosvetovo k najväčšej migrácii obyvateľstva. Pre mnohých zamestnancov sa jedná o jedinú príležitosť počas celého roka, ako navštíviť príbuzných v rodnom meste.
  • Počas dňa nového roku je zakázané sa sprchovať, zametať a odhadzovať odpadky, strihať si vlasy, používať nožničky, nože a iné ostré predmety, hádať sa, nadávať a používať negatívne slová, ako napr. „smrť“, „choroba“.

 

Váš Tím ImportServis

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Spravte správny krok vpred

Služba ImportServis.sk vznikla v roku 2017, kedy sme sa rozhodli zúročiť naše skúsenosti s výrobou a dovozom tovaru z Číny a ponúknuť naše skúsenosti každému, kto má o výrobu a dovoz z Číny záujem

Spravte správny krok vpred

Služba ImportServis.sk vznikla v roku 2017, kedy sme sa rozhodli zúročiť naše skúsenosti s výrobou a dovozom tovaru z Číny a ponúknuť naše skúsenosti každému, kto má o výrobu a dovoz z Číny záujem

Copyright © 2024 Shipi s.r.o.